Vishay/Dale RN55E1781DB14
RN55E1781DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1781DB14
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1781DB14.pdf
Availability of RN55E1781DB14
QUANTITY
RN55E1781DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1781DB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1781DB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1781DB14
Related LinksRN55E1, RN55E1781DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1781DB14 Details Description
Related parts for RN55E1781DB14
LED DISPLAY 5X7 8CHAR 5MM RED datasheet.pdf
CER RESONATOR 40.0MHZ datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 60V 1.1A 4-SMD datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYSTEM 12BIT 16-SOIC datasheet.pdf
SSD 72GB SCSI datasheet.pdf
.070 ECONOSEAL 2P CAP HSG datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
UMY5-1860 SAFETY MAT datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 540MA 510 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SCREW, CAP, FH, HX SKT, METRIC datasheet.pdf
CAP FILM 65UF 5% 1200VDC RADIAL datasheet.pdf