Vishay/Dale RN55E1781FBSL
RN55E1781FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1781FBSL
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1781FBSL.pdf
Availability of RN55E1781FBSL
QUANTITY
RN55E1781FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1781FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1781FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1781FBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1781FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1781FBSL Details Description
Related parts for RN55E1781FBSL
EL ELEMENT BLUE S-TYPE datasheet.pdf
VARISTOR 297V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 1% 7.5W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR RED datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 4A TP datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 12 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DRIVE BELT datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 400KHZ datasheet.pdf