Vishay/Dale RN55E1782BBSL
RN55E1782BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1782BBSL
Brief Description
RES 17.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1782BBSL.pdf
Availability of RN55E1782BBSL
QUANTITY
RN55E1782BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1782BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1782BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1782BBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1782BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1782BBSL Details Description
Related parts for RN55E1782BBSL
TERM BLOCK RCPT R/A 6POS T/H datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1.18" 1MM 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
HEATSINK 5.5X1.5X5" SSR/IGBT datasheet.pdf
CHOKE COM MODE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES 133 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf