Vishay/Dale RN55E1782DRE6
RN55E1782DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1782DRE6
Brief Description
RES 17.8K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1782DRE6.pdf
Availability of RN55E1782DRE6
QUANTITY
RN55E1782DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1782DRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1782DRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1782DRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1782DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1782DRE6 Details Description
Related parts for RN55E1782DRE6
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 3A CPH3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 400-420MHZ 1/4W SM datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS datasheet.pdf