Vishay/Dale RN55E1800BB14
RN55E1800BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1800BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 180 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1800BB14.pdf
Availability of RN55E1800BB14
QUANTITY
RN55E1800BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1800BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1800BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1800BB14
Related LinksRN55E1, RN55E1800BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1800BB14 Details Description
Related parts for RN55E1800BB14
KEY LOCKING ADJ HORZ FOR D4BS datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 400MHZ 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SNT-4A datasheet.pdf
VARISTOR 612V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 3.12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 390MA 930 MOHM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 760W datasheet.pdf