Vishay/Dale RN55E1800BB14
RN55E1800BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1800BB14
Brief Description
RES 180 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1800BB14.pdf
Availability of RN55E1800BB14
QUANTITY
RN55E1800BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1800BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1800BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1800BB14
Related LinksRN55E1, RN55E1800BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1800BB14 Details Description
Related parts for RN55E1800BB14
IC FPGA 360 I/O 665FCBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 510 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ZACK STRIP 10SECT PRINT HORIZON datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 104MHZ 16SOIC datasheet.pdf