Vishay/Dale RN55E1800BBSL
RN55E1800BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1800BBSL
Brief Description
RES 180 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1800BBSL.pdf
Availability of RN55E1800BBSL
QUANTITY
RN55E1800BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1800BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1800BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1800BBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1800BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1800BBSL Details Description
Related parts for RN55E1800BBSL
BAG EMI/RFI MVB 6MIL 15X18 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL R/A PCB datasheet.pdf
DC-DC CONVTR 5V 10W 2.0A datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf
RES 250 OHM 2W 0.05% RADIAL datasheet.pdf