Vishay/Dale RN55E1800BRE6
RN55E1800BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1800BRE6
Brief Description
RES 180 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1800BRE6.pdf
Availability of RN55E1800BRE6
QUANTITY
RN55E1800BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1800BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1800BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1800BRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1800BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1800BRE6 Details Description
Related parts for RN55E1800BRE6
SWITCH PUSH SPST-NC 0.1A 50V datasheet.pdf
CAP CER 39PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY MONITOR 3PHASE 208-480V datasheet.pdf
RES 620 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.4 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 21.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:1 2.5GHZ 32QFN datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf