Vishay/Dale RN55E1820BBSL
RN55E1820BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1820BBSL
Brief Description
RES 182 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1820BBSL.pdf
Availability of RN55E1820BBSL
QUANTITY
RN55E1820BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1820BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1820BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)182
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1820BBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1820BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1820BBSL Details Description
Related parts for RN55E1820BBSL
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 30W datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 8SOP datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE BLUE datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
LP 7.62/135/8 OG datasheet.pdf
D4JL-TK-030 datasheet.pdf
CONN FPC VERT 24POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CONN MALE 16POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf