Vishay/Dale RN55E1820BRSL
RN55E1820BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1820BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 182 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1820BRSL.pdf
Availability of RN55E1820BRSL
QUANTITY
RN55E1820BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1820BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1820BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1820BRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1820BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1820BRSL Details Description
Related parts for RN55E1820BRSL
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT VERT STACK 11POS 2MM datasheet.pdf
IC LIU DS3/E3/STS-1 144-CSBGA datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 180PS .050" SLD datasheet.pdf
TIMER SOLID STATE 30SEC DIN MNT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 385KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 150UH SMD datasheet.pdf