Vishay/Dale RN55E1820DR36
RN55E1820DR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1820DR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 182 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1820DR36.pdf
Availability of RN55E1820DR36
QUANTITY
RN55E1820DR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1820DR36
Internal Part NumberEIS-RN55E1820DR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1820DR36
Related LinksRN55E1, RN55E1820DR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1820DR36 Details Description
Related parts for RN55E1820DR36
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 210 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
952 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
HDM 5EMPO 120F K datasheet.pdf