Vishay/Dale RN55E1871BRSL
RN55E1871BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1871BRSL
Brief Description
RES 1.87K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1871BRSL.pdf
Availability of RN55E1871BRSL
QUANTITY
RN55E1871BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1871BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1871BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1871BRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1871BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1871BRSL Details Description
Related parts for RN55E1871BRSL
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 256-TAP 16-TQFN datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 200MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.085" NYLON 14.6MM datasheet.pdf
350 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
SACC-CI-M12MS-12CON-L90 datasheet.pdf
3.3UF 63V 5X12 85C AXI datasheet.pdf