Vishay/Dale RN55E1912BR36
RN55E1912BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1912BR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1912BR36.pdf
Availability of RN55E1912BR36
QUANTITY
RN55E1912BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1912BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E1912BR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1912BR36
Related LinksRN55E1, RN55E1912BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1912BR36 Details Description
Related parts for RN55E1912BR36
CAP ALUM 68UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 1INPUT SOT23-6 datasheet.pdf
CAP MICA 100PF 1% 500V 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
CAP CER 7.8PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 5A 160 MOHM TH datasheet.pdf
RES 1.4386K OHM 0.3W 0.01% RAD datasheet.pdf