Vishay/Dale RN55E1960BB14
RN55E1960BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1960BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 196 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1960BB14.pdf
Availability of RN55E1960BB14
QUANTITY
RN55E1960BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1960BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1960BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1960BB14
Related LinksRN55E1, RN55E1960BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1960BB14 Details Description
Related parts for RN55E1960BB14
CABLE COAXIAL RG174 26AWG 500' datasheet.pdf
HEX STANDOFF 8-32 BRASS 1-1/8" datasheet.pdf
TVS DIODE 21.8VWM 39.1VC SMT datasheet.pdf
VARISTOR 212V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 0.68 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
MEM CARD COMPACTFLASH 64GB SLC datasheet.pdf
RECT ASSY DOUBLER 12A 6KV STD datasheet.pdf
FUSE 160AMP 690V AM SIZE 2 DUAL datasheet.pdf