Vishay/Dale RN55E1960BB14
RN55E1960BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1960BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 196 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1960BB14.pdf
Availability of RN55E1960BB14
QUANTITY
RN55E1960BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1960BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1960BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1960BB14
Related LinksRN55E1, RN55E1960BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1960BB14 Details Description
Related parts for RN55E1960BB14
TORX KEY T-HANDLE T55 datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.7A 120 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.2K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
WHIP SM 1/4 152-162MHZ datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 5.2A 20 MOHM TH datasheet.pdf
381 TB SOCKET 2-ROWS RA datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf