Vishay/Dale RN55E1962FB14
RN55E1962FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1962FB14
Brief Description
RES 19.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1962FB14.pdf
Availability of RN55E1962FB14
QUANTITY
RN55E1962FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1962FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1962FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1962FB14
Related LinksRN55E1, RN55E1962FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1962FB14 Details Description
Related parts for RN55E1962FB14
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
Connector Socket 144 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN DIP 14POS .1" X .1" TIN datasheet.pdf