Vishay/Dale RN55E1982BBSL
RN55E1982BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1982BBSL
Brief Description
RES 19.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1982BBSL.pdf
Availability of RN55E1982BBSL
QUANTITY
RN55E1982BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1982BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1982BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1982BBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1982BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1982BBSL Details Description
Related parts for RN55E1982BBSL
IC POT DGTL SNGL 5K SPI 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 700MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 1.3NH 250MA 600 MOHM datasheet.pdf