Vishay/Dale RN55E1983BRE6
RN55E1983BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1983BRE6
Brief Description
RES 198K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1983BRE6.pdf
Availability of RN55E1983BRE6
QUANTITY
RN55E1983BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1983BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1983BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)198k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1983BRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1983BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1983BRE6 Details Description
Related parts for RN55E1983BRE6
CONN FFC BOTTOM 16POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
FILTER LINE 20MH 1.5A VERTICAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 3V 2W datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 20SSOP datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 5.6"L X 3.85"W datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 54 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf