Vishay/Dale RN55E2000DRE6
RN55E2000DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2000DRE6
Brief Description
RES 200 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2000DRE6.pdf
Availability of RN55E2000DRE6
QUANTITY
RN55E2000DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2000DRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E2000DRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2000DRE6
Related LinksRN55E2, RN55E2000DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2000DRE6 Details Description
Related parts for RN55E2000DRE6
BOX ABS ALMOND 4.94"L X 2.75"W datasheet.pdf
CONTACT CS1.6R 26-24 TIN I 1.4 datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT LP 24-TSSOP datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
RES SMD 63.4KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SENSOR REED SPST-NO THREADED 8MM datasheet.pdf
CAP CER 68PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
INDICATOR 6MM FIXED YEL 12V SLDR datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 5A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf