Vishay/Dale RN55E2000DRSL
RN55E2000DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2000DRSL
Brief Description
RES 200 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2000DRSL.pdf
Availability of RN55E2000DRSL
QUANTITY
RN55E2000DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2000DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2000DRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2000DRSL
Related LinksRN55E2, RN55E2000DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2000DRSL Details Description
Related parts for RN55E2000DRSL
DIODE SCHOTTKY 35V 6A TO220AC datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 200MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
SIDAC SYM 3CHP 130V 250A TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
THERMOSTAT 3100 SERIES HERMETIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
TOOL CRIMPING HAN C datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
220UF 200V 22X30MM 85C 12000H datasheet.pdf