Vishay/Dale RN55E2001DRSL
RN55E2001DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2001DRSL
Brief Description
RES 2K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2001DRSL.pdf
Availability of RN55E2001DRSL
QUANTITY
RN55E2001DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2001DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2001DRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2001DRSL
Related LinksRN55E2, RN55E2001DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2001DRSL Details Description
Related parts for RN55E2001DRSL
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC UART/BRG PERIPHERAL 28-DIP datasheet.pdf
DIP CABLE - CDR16S/AE16G/X datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 42V datasheet.pdf
OSC SO 150.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf