Vishay/Dale RN55E2032BBSL
RN55E2032BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2032BBSL
Brief Description
RES 20.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2032BBSL.pdf
Availability of RN55E2032BBSL
QUANTITY
RN55E2032BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2032BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2032BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2032BBSL
Related LinksRN55E2, RN55E2032BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2032BBSL Details Description
Related parts for RN55E2032BBSL
IDC CABLE - MKS24K/MC24M/MPR24K datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TEMP METER LCD PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
FIBER 3MM NON-THREAD R4 RADIUS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
MICRO 31 F 18" RBW FLOAT NICK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf
JT07RT-8-35S-023 W/ PC CONT datasheet.pdf
INDUCTOR 330 UH datasheet.pdf