Vishay/Dale RN55E2052BBSL
RN55E2052BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2052BBSL
Brief Description
RES 20.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2052BBSL.pdf
Availability of RN55E2052BBSL
QUANTITY
RN55E2052BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2052BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2052BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2052BBSL
Related LinksRN55E2, RN55E2052BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2052BBSL Details Description
Related parts for RN55E2052BBSL
CAP CER 0.75PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 14BIT QUAD R-R OUT 16SSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
PJ62 JUNIOR DUTY FLEX EYE 10" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
LABEL 2X3" RED ON WHITE 50/PK datasheet.pdf
AM8476-S109 PUNCH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 30W datasheet.pdf
LED XLAMP RED 623NM 23.5LM SMD datasheet.pdf
IC INVERTER CMOS 8VSSOP datasheet.pdf
CAP 68 UF 20% 10 V datasheet.pdf