Vishay/Dale RN55E2052FRSL
RN55E2052FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2052FRSL
Brief Description
RES 20.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2052FRSL.pdf
Availability of RN55E2052FRSL
QUANTITY
RN55E2052FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2052FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2052FRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2052FRSL
Related LinksRN55E2, RN55E2052FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2052FRSL Details Description
Related parts for RN55E2052FRSL
RES SMD 8.06K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100 VERT 30AU datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 12A 600V datasheet.pdf
IC FPGA 158 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.15A 300 MOHM datasheet.pdf