Vishay/Dale RN55E2053BBSL
RN55E2053BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2053BBSL
Brief Description
RES 205K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2053BBSL.pdf
Availability of RN55E2053BBSL
QUANTITY
RN55E2053BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2053BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2053BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)205k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2053BBSL
Related LinksRN55E2, RN55E2053BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2053BBSL Details Description
Related parts for RN55E2053BBSL
CONN HEADER 15POS 1.25MM VRT SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
BERG IK II DR RAIGHT-RET datasheet.pdf
DEM-BUF-SOT-1A datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 2A 426 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf