Vishay/Dale RN55E2083BBSL
RN55E2083BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2083BBSL
Brief Description
RES 208K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2083BBSL.pdf
Availability of RN55E2083BBSL
QUANTITY
RN55E2083BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2083BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2083BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)208k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2083BBSL
Related LinksRN55E2, RN55E2083BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2083BBSL Details Description
Related parts for RN55E2083BBSL
CONN RECEPT 34POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 3A/2A TRPL 40VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
LED XLAMP ML-E AMBER datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV DARLINGTON 6DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
Connector Header 21 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf