Vishay/Dale RN55E2101FRSL
RN55E2101FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2101FRSL
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2101FRSL.pdf
Availability of RN55E2101FRSL
QUANTITY
RN55E2101FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2101FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2101FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2101FRSL
Related LinksRN55E2, RN55E2101FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2101FRSL Details Description
Related parts for RN55E2101FRSL
IC MPU SPRVSRY CIRC 4.62V 16SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC OTP 1MBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
REAR COVER datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX S STEEL 15.75"L X 11.81"W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PLL LVDS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf