Vishay/Dale RN55E2151FB14
RN55E2151FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2151FB14
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2151FB14.pdf
Availability of RN55E2151FB14
QUANTITY
RN55E2151FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2151FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E2151FB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2151FB14
Related LinksRN55E2, RN55E2151FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2151FB14 Details Description
Related parts for RN55E2151FB14
FIXED IND 4.7UH 225MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN 2.8MM JACK STR CRIMP datasheet.pdf
INTERLEAVER/DEINTERLEAVER ECP2M datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 12POS datasheet.pdf
NECK LIGHT LED CR2032 (2) datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
RES 500 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN FPC 20POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 47 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf