Vishay/Dale RN55E2152DBSL
RN55E2152DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2152DBSL
Brief Description
RES 21.5K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2152DBSL.pdf
Availability of RN55E2152DBSL
QUANTITY
RN55E2152DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2152DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2152DBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2152DBSL
Related LinksRN55E2, RN55E2152DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2152DBSL Details Description
Related parts for RN55E2152DBSL
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 240V datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 100POS .125X.250 datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLACK ON RED 500/PK datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIL FEMALE LARGE BORE CRIMP CONN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.8V 0.3A SNT6A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY datasheet.pdf
33UF 10V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf