Vishay/Dale RN55E2153BRE6
RN55E2153BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2153BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 215K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2153BRE6.pdf
Availability of RN55E2153BRE6
QUANTITY
RN55E2153BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2153BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E2153BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2153BRE6
Related LinksRN55E2, RN55E2153BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2153BRE6 Details Description
Related parts for RN55E2153BRE6
CONN HEADER PIN 24POS VERT GOLD datasheet.pdf
IC CURR MODE PWM CNTRLLER 14SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 36KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5MM datasheet.pdf
PUSH POST datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 444MA 240 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR SNGL 0.100" SMT datasheet.pdf