Vishay/Dale RN55E2183BB14
RN55E2183BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2183BB14
Brief Description
RES 218K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2183BB14.pdf
Availability of RN55E2183BB14
QUANTITY
RN55E2183BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2183BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E2183BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)218k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2183BB14
Related LinksRN55E2, RN55E2183BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2183BB14 Details Description
Related parts for RN55E2183BB14
FIXED IND 220NH 19A 1.7 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN BOOT FOR BNC, N, TNC, UHF datasheet.pdf
CAP CER 2.8PF 100V P2H 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
50MM CAMERA HEAD datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf