Vishay/Dale RN55E2183BRSL
RN55E2183BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2183BRSL
Brief Description
RES 218K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2183BRSL.pdf
Availability of RN55E2183BRSL
QUANTITY
RN55E2183BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2183BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2183BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)218k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2183BRSL
Related LinksRN55E2, RN55E2183BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2183BRSL Details Description
Related parts for RN55E2183BRSL
CONN MMCX PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN DB25 CRIMP MALE NICKEL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
SWITCH REED SPST .5A 17-33 A/T datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
IC RF TRANSCVR SUB-1GHZ 20VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 0.412 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TURRET 20X24X16.6 LIGHT GRAY datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf