Vishay/Dale RN55E2211BBSL
RN55E2211BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2211BBSL
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2211BBSL.pdf
Availability of RN55E2211BBSL
QUANTITY
RN55E2211BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2211BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2211BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2211BBSL
Related LinksRN55E2, RN55E2211BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2211BBSL Details Description
Related parts for RN55E2211BBSL
CONN HEADER 5POS VERT LATCH TIN datasheet.pdf
IC QUAD DIFF COMPARATOR 14-SOIC datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .10-.20"250PC datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN +/-05V datasheet.pdf
IC TUNER DIVERS SDB/DVB-T 56TQFN datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.100" 12POS datasheet.pdf
LED ASSY RA 2X7MM 1X2 GRN DIFF datasheet.pdf
PIVOT LINK datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf