Vishay/Dale RN55E2231BRSL
RN55E2231BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2231BRSL
Brief Description
RES 2.23K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2231BRSL.pdf
Availability of RN55E2231BRSL
QUANTITY
RN55E2231BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2231BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2231BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2231BRSL
Related LinksRN55E2, RN55E2231BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2231BRSL Details Description
Related parts for RN55E2231BRSL
FUSE RESET PTC 50V 5.0 OHM 110C datasheet.pdf
IC OPAMP GP 710KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC OCT TRNSP D-TYP LTCH 20-BGA datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 12NS 388FPBGA datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf