Vishay/Dale RN55E2231BRSL
RN55E2231BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2231BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.23K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2231BRSL.pdf
Availability of RN55E2231BRSL
QUANTITY
RN55E2231BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2231BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2231BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2231BRSL
Related LinksRN55E2, RN55E2231BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2231BRSL Details Description
Related parts for RN55E2231BRSL
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMA datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
HDC RAILMATE COS datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 270 I/O 484FBGA datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 57VC SMD datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED COB CX1510 3000K WHITE SMD datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf