Vishay/Dale RN55E2261BB14
RN55E2261BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2261BB14
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2261BB14.pdf
Availability of RN55E2261BB14
QUANTITY
RN55E2261BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2261BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E2261BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2261BB14
Related LinksRN55E2, RN55E2261BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2261BB14 Details Description
Related parts for RN55E2261BB14
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS 45DEG 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 110 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
GREEN CARD EDGE .125 X .250 datasheet.pdf
IC FPGA 336 I/O 672FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 3.8NH 400MA 300 MOHM datasheet.pdf