Vishay/Dale RN55E2262BB14
RN55E2262BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2262BB14
Brief Description
RES 22.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2262BB14.pdf
Availability of RN55E2262BB14
QUANTITY
RN55E2262BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2262BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E2262BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2262BB14
Related LinksRN55E2, RN55E2262BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2262BB14 Details Description
Related parts for RN55E2262BB14
CONN POWER JACK 2.1X5.5MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 24A TO247 datasheet.pdf