Vishay/Dale RN55E2292BRSL
RN55E2292BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2292BRSL
Brief Description
RES 22.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2292BRSL.pdf
Availability of RN55E2292BRSL
QUANTITY
RN55E2292BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2292BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2292BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2292BRSL
Related LinksRN55E2, RN55E2292BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2292BRSL Details Description
Related parts for RN55E2292BRSL
CAP TANT POLY 330UF 10V 2917 datasheet.pdf
CIR BRKR 25A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 50' REVERSED datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 110POS datasheet.pdf