Vishay/Dale RN55E2292BRSL
RN55E2292BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2292BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2292BRSL.pdf
Availability of RN55E2292BRSL
QUANTITY
RN55E2292BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2292BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2292BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2292BRSL
Related LinksRN55E2, RN55E2292BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2292BRSL Details Description
Related parts for RN55E2292BRSL
IC FILTR 8TH ORDER LOWPASS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 8.66KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED PMI RED 1 125V WT FLAT datasheet.pdf