Vishay/Dale RN55E2320FBSL
RN55E2320FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2320FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 232 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2320FBSL.pdf
Availability of RN55E2320FBSL
QUANTITY
RN55E2320FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2320FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2320FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)232
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2320FBSL
Related LinksRN55E2, RN55E2320FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2320FBSL Details Description
Related parts for RN55E2320FBSL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 34mA Backlight 10-VSON (3x3) datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.25V 8SOIC datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 60"L X 36"W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 14HTSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .254M 30POS datasheet.pdf