Vishay/Dale RN55E2343BR36
RN55E2343BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2343BR36
Brief Description
RES 234K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2343BR36.pdf
Availability of RN55E2343BR36
QUANTITY
RN55E2343BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2343BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E2343BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)234k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2343BR36
Related LinksRN55E2, RN55E2343BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2343BR36 Details Description
Related parts for RN55E2343BR36
IC MPU 603E 200MHZ 255CICBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 SQ WW datasheet.pdf
FUSE 1.5A 600V GLASS STD RJS datasheet.pdf
IC SWIT PROG OVP OCP 9SIP datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
TX RELAY 2 FORM C 24V datasheet.pdf
AIR FLOW SWITCH W/120MM GUARD NO datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf