Vishay/Dale RN55E2370BR36
RN55E2370BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2370BR36
Brief Description
RES 237 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2370BR36.pdf
Availability of RN55E2370BR36
QUANTITY
RN55E2370BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2370BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E2370BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2370BR36
Related LinksRN55E2, RN55E2370BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2370BR36 Details Description
Related parts for RN55E2370BR36
FUSE GLASS 4A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FIFO 1024X36 10NS 256BGA datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
ASSEMBLY SQUARE 1 POS 9.9 + 9.9M datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:3 170MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 690MA 380 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf