Vishay/Dale RN55E2372BBSL
RN55E2372BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2372BBSL
Brief Description
RES 23.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2372BBSL.pdf
Availability of RN55E2372BBSL
QUANTITY
RN55E2372BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2372BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2372BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)23.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2372BBSL
Related LinksRN55E2, RN55E2372BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2372BBSL Details Description
Related parts for RN55E2372BBSL
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 88POS .156 datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100PQFP datasheet.pdf
RES 887 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONTROL LIQUID LEV 24VAC CHASSIS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 520MA 936 MOHM datasheet.pdf
DIODE ARRAY 30V 15A TO262-3 datasheet.pdf