Vishay/Dale RN55E2372CBSL
RN55E2372CBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2372CBSL
Brief Description
RES 23.7K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2372CBSL.pdf
Availability of RN55E2372CBSL
QUANTITY
RN55E2372CBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2372CBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2372CBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)23.7k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2372CBSL
Related LinksRN55E2, RN55E2372CBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2372CBSL Details Description
Related parts for RN55E2372CBSL
RES SMD 2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 300MA 1.7 OHM datasheet.pdf
RES 4.00M OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 5V datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
EMITTER UV 370NM 15MA TO-5 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
UPPER HOLDER datasheet.pdf
COLLET FFA.1E. - 4.5MM DIA datasheet.pdf
ETHERNET SPD, ISOLATED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf