Vishay/Dale RN55E2372CBSL
RN55E2372CBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2372CBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 23.7K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2372CBSL.pdf
Availability of RN55E2372CBSL
QUANTITY
RN55E2372CBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2372CBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2372CBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)23.7k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2372CBSL
Related LinksRN55E2, RN55E2372CBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2372CBSL Details Description
Related parts for RN55E2372CBSL
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
GASKET DRK GRY BS 600 ENCLOSURE datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 0.34 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 48V datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5.14V 0.25A 4WLCSP datasheet.pdf