Vishay/Dale RN55E2433DRE6
RN55E2433DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2433DRE6
Brief Description
RES 243K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2433DRE6.pdf
Availability of RN55E2433DRE6
QUANTITY
RN55E2433DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2433DRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E2433DRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2433DRE6
Related LinksRN55E2, RN55E2433DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2433DRE6 Details Description
Related parts for RN55E2433DRE6
IC A/D CONV 12BIT SAMPLNG 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 500MHZ 457TEPBGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
750 TB PLU PLU LOW-TYPE datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf