Vishay/Dale RN55E2461BRSL
RN55E2461BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2461BRSL
Brief Description
RES 2.46K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2461BRSL.pdf
Availability of RN55E2461BRSL
QUANTITY
RN55E2461BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2461BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2461BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.46k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2461BRSL
Related LinksRN55E2, RN55E2461BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2461BRSL Details Description
Related parts for RN55E2461BRSL
IC REG LDO -15V 1.8A TO220-3 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10V 10% 0603 datasheet.pdf
78K0 KX1 IECUBE UNIT datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 96.6VC AXIAL datasheet.pdf
RES 68K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf