Vishay/Dale RN55E2491FRE6
RN55E2491FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2491FRE6
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2491FRE6.pdf
Availability of RN55E2491FRE6
QUANTITY
RN55E2491FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2491FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E2491FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2491FRE6
Related LinksRN55E2, RN55E2491FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2491FRE6 Details Description
Related parts for RN55E2491FRE6
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN SHUNT 2MM OPEN TOP 2POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.42K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP MICA 680PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf