Vishay/Dale RN55E2492BBSL
RN55E2492BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2492BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2492BBSL.pdf
Availability of RN55E2492BBSL
QUANTITY
RN55E2492BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2492BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2492BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2492BBSL
Related LinksRN55E2, RN55E2492BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2492BBSL Details Description
Related parts for RN55E2492BBSL
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CAP CER 9PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
RES SMD 470M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 13000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf