Vishay/Dale RN55E2492FRSL
RN55E2492FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2492FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2492FRSL.pdf
Availability of RN55E2492FRSL
QUANTITY
RN55E2492FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2492FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2492FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2492FRSL
Related LinksRN55E2, RN55E2492FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2492FRSL Details Description
Related parts for RN55E2492FRSL
TRANS PNP 150V 0.05A TO-126 datasheet.pdf